• ul. Polna 4
    76-010 Polanów
  • tel. 94 31 88 229
    pokis@polanow.pl
Polanów logo Gmina Polanów

DOŻYNKI GMINNE 2019r.

11.09.2019, dodane przez: Celina
W sobotę, 7 września nad Zalewem Polanowskim odbyło się podziękowanie za tegoroczne plony.

Ceremonia Dożynek Gminnych rozpoczęła się mszą dziękczynną w kościele parafialnym w Polanowie. Następnie, barwny korowód przy dźwiękach ludowej muzyki przeszedł ulicami miasta, by zakończyć pochód na miejscu uroczystości. Inauguracji wydarzenia dokonał zespół Olszyna przedstawiając inscenizację o dawnych czasach pracy na roli, zgrabnie nawiązując do współczesnych wydarzeń z najbliższego środowiska. Po przedstawieniu nadszedł czas na przekazanie chleba na ręce gospodarza tegorocznych dożynek Burmistrza Polanowa pana Grzegorza Lipskiego przez Starostów Dożynek. Starostami  Dożynek Gminnych byli pani Marzena Skórzewska i pan Rafał Chudziński. Zgodnie z prawidłami tradycji, gospodarz dożynek podzielił się chlebem z zaproszonymi gośćmi, rolnikami i mieszkańcami gminy. Potem rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie wystąpiły zespoły: Retro Boys, Ego, Mix Dance. Mnóstwo widzów zgromadził pod sceną niezwykle widowiskowy pokaz ognia w wykonaniu grupy Fire Art.

W trakcie imprezy odbyło się wiele konkursów. Duże emocje wzbudził konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Misternie uplecione korony wykazały się kunsztem i majstersztykiem wykonania. Ostatecznie I miejsce przyznano Sołectwu Jacinki, II miejsce zajęło Sołectwo Świerczyna, a III – Sołectwo Gołogóra. Natomiast Sołectwo Krytno zdobyło wyróżnienie specjalne. Świetlice wiejskie również brały udział we wspomnianym konkursie, i I miejsce zdobyła świetlica w Garbnie, II – świetlica w Nacławiu, a III – świetlica w Jacinkach. Podczas imprezy sołectwa mogły wypromować walory swojej wsi eksponując regionalne produkty, rękodzieło, przetwory, wypieki i inne przysmaki w zaaranżowanych pawilonach. Stoiska także podlegały ocenie, najlepiej wyeksponowały swoje walory  Sołectwa: Gołogóra, Rosocha, Warblewo. Kolejnym konkursem był konkurs na „Przysmak wiejski”,  rozegrany w trzech kategoriach, w których wybrano po jednym daniu: danie mięsne – „Pieczeń z dzika po myśliwsku w zasmażanej kapuście”, autorstwa pani Aleksandry Helińskiej; danie rybne – „Poezja na talerzu”, przygotowane przez panią Mariolę Parszczyńską; danie jarskie – „Zupa z paluchem”,  które przyrządziła pani Agnieszka Woźna. Na dożynkach odegrane zostały dwie scenki rodzajowe w konkursie „Żniwna rodzinka”, prezentujące życie na wsi związane z pracami żniwnymi. W tej konkurencji popis aktorski zaprezentowali mieszkańcy Żydowa i dzieci ze świetlicy w Rekowie i Karsinie. W czasie biesiady trwał Turniej Sołecki, podczas którego sołtysi rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych. Mistrzem turnieju został pan Arkadiusz Kaźmierczak – Sołtys sołectwa Dadzewo.

Imprezie towarzyszyły atrakcje dla dzieci, zjeżdżalnie, trampoliny, dmuchane zamki; stoiska: DKMS,  porad dietetycznych, KRUS, gdzie przeprowadzono konkurs BHP w rolnictwie; zorganizowana została wystawa gołębi rasowych, ptactwa ozdobnego i drobnego inwentarza. A na stoiskach sołeckich można było zaopatrzyć się w dania kuchni domowej, wypieki, rękodzieło, pachnące mydełka, zioła, miody, nalewki, syropy, itp. Wydarzenie zakończyło się zabawą taneczną.

Organizatorzy pragną podziękować firmom za ofiarowaną pomoc:  Poldanor Goodvalley sp. z o.o Przechlewo; Maced sp. z o.o  Polanów; Ekagro Kruszywa sp. z o.o Krępa Słupska, Harat sp. z o.o Miastko; Bank Spółdzielczy Polanów; Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Koszalin.

 

 

 

Autor zdjęć: Janek S.
powrót
Polityka prywatności  |  © Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk