🌾Dożynki Gminne 2022r.🌾

05.09.2022, dodane przez: Celina
IMG_2448.JPG
🚜Koniec sierpnia i początek września to szczególny czas dla rolników. Dobiegają końca żniwa, czyli zgodnie z tradycją najważniejsze zbiory w całym roku. Nadchodzi czas podziękowania za plony oraz odpoczynku i świętowania.
🌾W Polanowie Gminne Dożynki odbyły się nad malowniczo położonym Zalewem Polanowskim. Uroczystości rozpoczęły się od polowej mszy świętej, której przewodniczył ks. Proboszcz Jacek Maszkowski. Tuż po niej nastąpiły główne uroczystości obrzędowe. Na początku zespół „Olszyna” zainscenizował krótką scenkę przedstawiająca dawne obrządki żniwne, a następnie Burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski powitał wszystkich zgromadzonych gości.
🍞Starostowie dożynek Pani Anna Kawalec i Pan Piotr Góralski przekazali tradycyjny wiejski chleb na ręce gospodarza gminy. Burmistrz Polanowa Pan Grzegorz Lipski zadeklarował, że dla nikogo z mieszkańców chleba nie zbraknie, i ze będzie nim dzielił uczciwie i sprawiedliwie. Po ceremoniale dożynkowym odbyły się występy lokalnych artystów. Wystąpiły zespoły ludowe „Córy Gołogóry” i „Olszyna”.

💃🕺Gwiazdą dożynek była gwiazda sceny disco polo
Imperium. Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna. Imprezie towarzyszyło wiele stoisk sołeckich z regionalnymi przysmakami i rękodziełem, a także stoisko promocyjne Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - KRUS, które przeprowadziło konkurs BHP w rolnictwie. Swoje stoiska promocyjne zaprezentował #BSSławnoOddziałwPolanowie oraz dystrybutor energii odnawialnej firma BayWa r.e. Solar Distribution / PL. Stoisko Gospodarstwa Pasiecznego Barć Bartczaków oferowało miody, nalewki i wyroby kosmetyczne na bazie miodu. Można było także podziwiać piękno przyrody gminy Polanów na wystawie fotograficznej pn. : „Las w obiektywie pracowników Nadleśnictwa Polanów” Nadleśnictwo Polanów, Lasy Państwowe. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, zjeżdżalnie, trampoliny, dmuchane zamki były do ciągłej dyspozycji.

🏆Nie ma dożynek bez konkursów. Najważniejszym z nich jest konkurs na Wieniec Dożynkowy. Konkurs rozegrany został w dwóch kategoriach:
Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich
I miejsce – Sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich w Jacinkach
II miejsce – Sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich w Świerczynie
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Gołogórze

Świetlice wiejskie
I miejsce – świetlica w Nacławiu
II miejsce – świetlica w Jacinkach
III miejsce – świetlica w Krytnie

Kolejnym konkursem był konkurs na Sołeckie Stoisko Promocyjne
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Gołogórze
II miejsce – Sołectwo Żydowo
III miejsce – Sołectwo z Kołem Gospodyń Wiejskich w Wieliniu

Po raz pierwszy zorganizowany został konkurs na Chleb Dożynkowy
I miejsce – Elżbieta Zarychta
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich ze świetlicą wiejską w Bożenicach
III miejsce – Agnieszka Galus

Organizatorzy Gminnych Dożynek w Polanowie pragną złożyć podziękowania dla sponsorów. Drodzy Państwo, organizacja Dożynek Gminnych to ogromne nakłady pracy i finansów dlatego tez chcielibyśmy podziękować współorganizatorowi jak i sponsorowi Nadleśnictwu Polanów na czele z Nadleśniczym Panem Jackiem Todysem. Nasze podziękowania kierujemy również do sponsorów tegorocznego Święta Plonów:
• Pana Artura Marchewki – członka zarządu BayWa r.e.
• Pana Macieja Ostrowskiego – dyrektora Goodvalley z Przechlewa
• Pani Renacie Bulwan-Zając – dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Polanowie
• Panu Tomaszowi Ucińskiemu – Prezesowi Spółki Polskich Gospodarstw Komunalnych w Koszalinie
Autor zdjęć: Jan Stark
powrót
Polityka prywatności  |  © Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk