26.03.2021,
dodane przez: Celina
Osoby niepełnosprawne stanowią około ⅓ użytkowników internetu. Mimo to wiele stron internetowych wciąż nie jest zoptymalizowanych na tyle, by mogli korzystać z nich wszyscy.
Nie należy zapominać, że dla niektórych niepełnosprawnych internet jest nierzadko jedynym oknem na świat.
„Zero wykluczenia” to odpowiedź na potrzeby osób niepełnosprawnych, a o wykluczeniu można mówić również w sferze on-line.
Małymi krokami dokonujemy zmian i przystosowujemy naszą domenę tak, aby była możliwa do obsłużenia dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub posiadanej dysfunkcji.
Zmiany dotyczą mi.in.:
- Dostępnej opcji Kontrastu
- Możliwości zwiększenia wielkości liter
- Czytelnego interfejsu
- Braku elementów ruchomych i animowanych o jaskrawej kolorystyce minimalizujących ryzyko ataku u osób z padaczką.
- Head, body, footer każda strona posiada wszystkie podstawowe elementy charakterystyczne dla strony internetowej (logo z lewej strony, menu nawigacyjne, stopka). Dzięki tym elementom poruszanie się po stronie jest łatwiejsze.
- Nawigacja na stronie nie jest zawiła. Prezentuje logiczny i spójny obraz strony i jest taka sama na każdej stronie serwisu. W poruszaniu się po stronie pomaga bread crumbsy - określenie miejsca, w którym się znajduje (strony/podstron).
- Wyszukiwarka wewnętrzna strona posiadała dobrze uwidocznioną wyszukiwarkę wewnętrzną.
Nasza strona posiada również DEKLARACJĘ DOSTĘPNOŚCI, czyli opis dostępności naszej placówki dla osób z niepełnosprawnościami. Informuje te osoby o rozwiązaniach, ale też problemach, jakie spotkają na stronie internetowej, w aplikacji mobilnej i budynkach POKiS.