Ze względu na wciąż obowiązujące obostrzenia epidemiczne przyjęcie było skromniejsze niż w poprzednich latach i nie miało charakteru tradycyjnych dożynek. Mimo tego, wydarzenie było uroczystą formą podziękowania rolnikom i ludziom wsi za ukończenie żniw i prac polowych. W kościele odbyła się uroczysta msza święta w intencji wszystkich rolników, której przewodniczył ksiądz proboszcz Jacek Maszkowski. Po zakończeniu mszy św. wszyscy uczestnicy udali się nad Zalew Polanowski, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie Pikniku Rolniczego. Oficjalnego rozpoczęcia uroczystości dokonał Burmistrz Polanowa pan Grzegorz Lipski, witając przybyłych na tę uroczystość gości, mieszkańców, a w szczególności rolników dziękując im za ciężką pracę, za zebrane plony i radość z owoców ich pracy.
Kolejnym punktem programu była prezentacja wieńców dożynkowych. Wieńce były oceniane w dwóch kategoriach: Sołectwa oraz Koła Gospodyń Wiejskich i świetlice wiejskie. Do konkursu zgłoszono wieńce tradycyjne wykonane według starych wzorów z wykorzystaniem naturalnych materiałów (kłosów, ziaren, owoców, warzyw i kwiatów), nawiązujące formą do korony wykonanej na szkielecie pałąkowym. Za najpiękniejsze wieńce w kategorii Sołectwa oraz Koła Gospodyń Wiejskich Komisja Konkursowa uznała wieńce wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Jacinkach – I miejsce, Koło Gospodyń wiejskich w Gołogórze – II miejsce, Sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich w Świerczynie – III miejsce. W kategorii świetlica wiejska Komisja Konkursowa przyznała: I miejsce – świetlica w Nacławiu, II miejsce – świetlica w Jacinkach, III miejsce ex aequo świetlice w Rzeczycy Wielkiej i Garbnie.
Następnym konkursem był konkurs na „Stracha na wróble”. Zaprezentowane strachy wyróżniały się niesamowitą kreatywnością wykonania. Były strachy straszne i wesołe, wiejskie i salonowe uszyte z gałganów, zrobione ze snopka siana i słomy, w kapeluszach, chustach, z dzwoniącymi puszkami, uśmiechnięte, smutne… Fantazja wykonawców przeszła najśmielsze oczekiwania, co było nie lada wyzwaniem dla Komisji Konkursowej. Ostatecznie, Jury przyznało następujące miejsca: I miejsce – świetlica wiejska w Rzeczycy Wielkiej, II miejsce ex aequo zespól „Olszyna” z Żydowa oraz Nela i Zuzia Gołębiewskie, III miejsce ex aequo Dom Pomocy Społecznej w Żydowie dział Terapii Zajęciowej i Weronika Kocięcka-Kiełbasa.
Jak przystało na święto ludowe, na uroczystości dedykowanej rolnikom nie mogło zabraknąć ludowej muzyki. Biesiadnikom czas umilały zespoły „Olszyna” z Żydowa i „Córy Gołogóry” z Gołogóry, grając skoczne utwory regionalne i ludowe. Kolejnym punktem programu artystycznego był występ zespołu „Retro Boys”, który przypomniał największe przeboje lat 60-80. Gwiazdą wieczoru był Zbigniew Komorowski coverując utwory Krzysztofa Krawczyka. Wokalista łudząco podobny do zmarłego artysty, o zbliżonej barwie głosu przypomniał wiele wspaniałych przebojów takich jak: „Bo jesteś Ty”, „Byle było tak”, „Parostatek”, „Mój przyjacielu” i wiele innych. Występ wykonawcy cieszył się fantastycznym odbiorem publiczności i niejedną parę porwał do tańca.
Podczas wydarzenia biesiadnicy mieli możliwość odwiedzenia stoisk wystawienniczych przygotowanych przez sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich, na których można było skosztować specjałów smacznej kuchni domowej, a także zaopatrzyć się w unikatowe wyroby rękodzielnicze. Z kolei na stoisku KRUS można było zasięgnąć informacji o ubezpieczeniach rolniczych oraz wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody, a na stoisku BS O/Polanów zapoznać się z ofertą banku. Była również możliwość zarejestrowania się jako dawca szpiku w pawilonie DKMS. Niewątpliwie, ciekawym doświadczeniem było obejrzenie szybowca, który udostępnił Aeroklub Koszaliński.
Także dla dzieci przygotowano moc atrakcji: zjeżdżalnie, dmuchańce, watę cukrową i mnóstwo innych słodyczy.
Piknik zakończył się zabawa taneczną, do której przygrywali Krzysztof Ciuła i Wiesław Lebioda.
Organizatorzy pragną podziękować Kołom Gospodyń Wiejskich ze Świerczyny, Gołogóry, Wielinia, Rekowa i Rzeczycy Wielkiej oraz Sołectwom ze Świerczyny, Jacinek, Krytna i Rzeczycy Wielkiej za obsługę gastronomiczną.