W tym roku na konkurs wpłynęło 9 szopek. Zainteresowanie konkursem świadczy o tym, że popularyzacja tradycji świąt Bożego Narodzenia przynosi coraz lepsze efekty. Udział w konkursie był cennym doświadczeniem w dziedzinie rękodzieła i sztuki artystycznej.
Technika wykonania była dowolna, jednak przeważały szopki wykonane na wzór betlejemski. W doborze użytych materiałów występowały elementy drewniane, słomiane, papierowe. Figurki zostały ulepione z plasteliny, masy solnej, modeliny bądź też wycięte z papieru. Poziom wykonanych szopek był bardzo wysoki, dlatego Jury w ocenie prac wzięło przede wszystkim dobór materiału, który powinien być naturalny a elementy wykonane własnoręcznie. Ważnymi kryteriami były także walory artystyczne, oryginalność pomysłu, estetyka wykonania.
Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, komisja w składzie:
1. Małgorzata Grulkowska – Przedszkole gminne przy Zespole Szkół Publicznych w Polanowie
2. Iwona Kujawska – Nadleśnictwo w Polanowie
3. Ks. Jacek Maszkowski
przyznała następujące miejsca:
I – Emilia, Aleksandra, Beata, Jacek Prądzyńscy - Polanów
II – Paulina i Antoni Bizoń - Nacław
III- Dagmara i Wioleta Bednarz - Żydowo
Wyróżnienie:
Paulina i Mikołaj Schultz - Nacław
Każda szopka zgłoszona do konkursu zasługuje na uznanie, doceniamy wkład pracy każdego wykonawcy. Udział w konkursie świadczy o tym, że dzieci i młodzież stają się współtwórcami pięknej bożonarodzeniowej tradycji , którą warto kontynuować. Cieszy nas również to, że przy tworzeniu szopek zaangażowały się całe rodziny, ponieważ jest to piękna międzypokoleniowa wymiana doświadczeń, a także zacieśniają się więzi rodzinne i przyjacielskie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
Laureaci otrzymają nagrody ufundowane przez Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu, a pozostali uczestnicy otrzymają niespodzianki. Wręczenie nagród, wyróżnień i upominków odbędzie się podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w dniu 14.12.2024 r. o godz. !530 na Rynku Miejskim w Polanowie.